“Ti je spekulant!” Baton Haxhiu përplaset keq me Alizotin dhe nuk lënë gjë pa nxjerrë: Ke qenë në takim me Lavrovin

Deputeti i PD Tomor Alizoti debatoi mbrëmjen e djeshme me analistin baton Haxhiu në lidhje me nismën ‘Open Balkan’. Ndërsa analisti Haxhiu ka dhënë argumentet e tij pro këtij projekti, deputeti Alizoti tha se kjo ishte një tezë antikombëtare.

Për më tepër ai akuzoi gazetarin Haxhiu se ka mbrojtur tezën për ndarjen e Kosovës e se madje ka qenë në një takim ku i pranishëm ishte edhe Ministri i Jashtëm Rus, Sergei Lavrov.

Pjesë nga debati:

Alizoti: E keni inicuar bashkë me Ramën.

Haxhiu: Ti je spekulant. Si mor burr keni marr gjënë më të keqe berishiane?! Më së pari nuk e din ti…. Çfarë kam mbështet unë? A e ke dëgjuar Kryeministrin e Shqipërisë të flasë për ndarjen e Kosovës.

Alizoti: I është fshehur shumë mirë kësaj.

Haxhiu: Ahhh qenka fshehur dhe ti ke hyrë në trurin e tij.

Alizoti: Tre nga njerëzit më të fuqishëm kanë Thaçi, Vuçic dhe Rama për ndarjen e Kosovës.

Haxhiu: Realisht pas pavarësisë së Kosovës në vitin 2011, Këshilli i Sigurimit dhe Kombet e Bashkuara kanë vendos një rezolutë që të ndërtojnë dialogun për të ardhmen e Kosovës që të hyjnë në dialog Kosova dhe Serbia. E dyta kur kanë hyrë në dialog është nënshkruar një marrëveshje për asosacionin dhe në 2013 liderët kosovarë dhe liderët e Serbisë e kanë nënshkruar.

Alizoti: Jam ende tek dhënia e territoreve.

Haxhiu: Do vij aty. Në një moment hapen 2 tema, demakracioni dhe asosacioni. Kosova gjendet para luftës civile.

Alizoti: Këto teori bëji me miqtë e tu, unë përfaqësoj një kulturë timen dhe një imazh timin. “Open Balkan” është version, sepse nuk funksionoi ndarja e Kosovës dhe ekziston një variant tjetër.

Haxhiu: Demarkacioni ka qenë në pikën kritike sepse bashkësia kombëtare dëshironin të fusnin Malin e Zi në NATO për të krijuar vijën e vet të sundimit në bregdet. Kosova ka qenë pengesë që të kalonte demarkacioni, dhe e di kush ka qenë pengesë? Albin Kurti, Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj.

Alizoti: Pse duhet të hidhej një tezë për ndarjen e territoreve të Kosovës ndaj Serbisë.

Dhe fakti që ju acaroheni pak ka ekzistuar. Nëse s’ka ekzistuar lëreni.

Haxhiu: Më thoni, si ka ndodh?

Alizoti: Ka qenë në tavolinë. Teza e ndarjes së Kosovës u bë tezë botërore ku dhe Gjermania ishte kundër, ku dhe kryetarja serbe e Beogradit ka qenë kundër.

Haxhiu: Kush është kryetarja serbe e Beogradit?

Alizoti: E Helsinikut. E citoj, sepse serbët ti i njeh më mirë se unë, por di një gjë që qeveria shqiptare dhe Kosova kanë një qëllim, qoftë edhe ndesh me botën, të mbrojë territoret shqiptare. Dhënia e territoreve shqiptare ndaj Serbisë për mua është një krim antishqiptar.

Haxhiu: Si ka ndodh kjo?

Alizoti: Kjo ka qenë në bisedë mor zotëri, ndarja e Kosovës nga tre individiët. Ky joni bëri pas, as mish as peshk

Haxhiu: Ma thuaj një fakt, që ky joni ka qenë…

Alizoti: Është cituar mor zotëri….

Haxhiu: Kush mo është cituar? A ke qenë në takim?

Alizoti: Tashi, vetëm ti ke qenë në takim me Lavrovin.

Haxhiu: Nëse ky njeri thotë që kam qenë në takim me Lavrovin….Më së pari e kam një dëshirë, kur të hysh në studio me fakte.

Alizoti: Këtë leksion biblik mos ma thuaj mua. Ky mund të jetë suksesit yt më i madh.

Haxhiu: Lëma më suksesin, më jep faktin. Kam qenë në takim me Lavrovin?

Alizoti: Unë do të them një gjë, që ju në Tiranë keni qenë zëdhënësi tipik i ndarjes së Kosovës. Fakti që je kaq i acaruar më thotë që ke qenë i fuqishëm, zëdhënësi tipik i Ramës, këshilluesi i tij.