Sekretet tronditëse! Angela Merkel shmangu luftën mes Turqisë dhe Greqisë

Sipas informacionit të BILD, natën e kaluar ishte gati lufta midis Turqisë dhe Greqisë në konfliktin mbi depozitat e mundshme të gazit në ishullin e vogël mesdhetar të Kastellorizo.

Gazeta gjermane “Bild” shkroi një artikull ekskluziv të sajin ditën e mërkurë, ku mes rreshtave pretendonte se kancelarja Angela Merkel kishte ndalur shpërthimin e luftës së armatosur mes Turqisë dhe Greqisë.

“Bild” u referohet zhvillimeve që ndodhen në fillim të kësaj jave, ku Turqia nisi 18 anije luftarake në mbështetje të një anijeje kërkim-nxjerrjeje hidrokarburesh në ujërat and Mesdheutdohen edhe nga Greqia.

Athina iu kundërpërgjigj me vendosjen në alarm të të gjithë flotës së saj detare dhe të ushtrisë, duke nisur anije për lundrim në të njëjtin drejtim me anijet and Ankarasë.

Bëhet fjalë për një zonë pranë ishullit Kastelorizo, njohur si Ishulli Mejisti nga turqit, e që ndodhet vetëm 2 kilometra larg nga brigjet and Turqisë.

Në jug të këtij ishulli besohet se nëntoka është e pasur me naftë dhe gaz, që pretendohet nga të dyja vendet.

Duke cituar burime nga Ministria greke e Mbrojtjes, Bild thotë se menjëherë pas këtyre zhvillimeve, Angela Merkel ka zhvilluar biseda telefonike të gjata me kryemministrin grek, Kiriakos Mitsotakis dhe presidentin turk, Recep Taip Erdog.

Gazeta gjermane i krahason nivelet e tensionit me krizën e raketave në Kubë, ku bota për pak shkoi në një luftë bërthamore mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe në atë kohë ish-Bashkimit Sovjetik.