Presidenti Meta publikon foton drithëruese dhe jep mesazhin e fortë (FOTO)

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot 30 vjetorin e hapjes së dyerve të ambasadave në Tiranë dhe përpjekjet e shqiptarëve për t’u larguar drejt vendeve europiane. Postimi i Plotë: “Kjo foto është shkrepur 30 vjet më parë brenda Ambasadës gjermane në Tiranë, ku rreth 3200 shqiptarë nisën një jetë të re në liri. Hapja e dyerve të Ambasadës gjermane goditi në zemër diktaturën më të egër në Europë. 30 vite më pas, në emër të këtyre sakrificave të jashtëzakonshme njerëzore duhet të përmbushim sa më parë të gjitha kushtet, që të nisim negociatat e anëtarësimit me BE gjatë Presidencës gjermane....