Vjosa Osmani shkarkohet nga posti i nënkryetares së LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), shkarkoi nga çdo post në parti zëvendës kryetaren e LDK-së dhe kryetaren e parlamentit Vjosa Osmani.

Kryetari i LDK-së Mustafa i kërkoi komitetit të partisë që Osmani të zëvendësohej nga Avdullah Hoti, Kryeministri i sapoemëruar i Kosovës. Ai argumentoi që statuti i LDK-së e ndalon Osmanin që të mbajë postin e saj brenda partisë nëse kundërshton publikisht vendimet e marra nga organet e partisë.

Osmani votoi kundër mocionit të inicuar nga LDK, i cili rrëzoi qeverinë e Albin Kurtit. Sipas Mustafës, qëndrimi i saj ishte në kundërshtim me atë të udhëheqjes së LDK-së. Për më tepër, Osmani refuzoi të drejtojë seancën ku parlamenti i Kosovës votoi në qeverinë Hoti.

Si një politikane e re në partinë më të vjetër të vendit, Vjosa Osmani ishte deputetja më e votuar e LDK-së, dhe kandidatja e saj për Kryeministër, gjatë zgjedhjeve të fundit të Kosovës në vitin 2019, ku arriti të marrë gjithsej 176,016 vota, vetëm rreth tetë mijë vota më të pak nga kandidati më i votuar në Kosovë, Albin Kurti.

Osmani është ndër zërat më opozitar ndaj një marrëveshje për shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë.