Si të jenë liruar nga zinxhirët! Media gjermano-austriako-zvicerane: Ballkani, vatër e re e pandemisë

Ditët e fundit, vendet e Ballkanit Perëndimor janë paraqitur gjithnjë e më shumë në mediat gjermane si një fokus i ri evropian i pandemisë koronavirus. Autoritetet në Gjermani dhe Austri po paralajmërojnë qytetarët e tyre të mos udhëtojnë në vendet e rajonit, ndërsa në Zvicër po mendojnë nëse do të prezantojnë një karantinë të detyrueshme 14-ditore për të gjithë që vijnë nga Evropa Juglindore.

E përditshmja e Mynihut – Sueddeutsche Zeitung vlerëson se “pandemia goditi Ballkanin me gjithë fuqinë e saj”, megjithëse ky rajon “dukej se kishte shpëtuar nga vala që goditi pjesë të Italisë dhe Spanjës pranverën e kaluar”.

Autori kujton se në fund të shkurtit, një anëtar i stafit të krizave në Serbi, pulmonologu Branimir Nestoroviç, foli për “virusin më të zjarrtë në historinë botërore” dhe rekomandoi që burrat t’u japin grave të tyre para për të bërë pazar në Milano, sepse do të ketë një shitje.

E përditshmja e Mynihut shton se zhvillimet e fundit në Kroaci janë gjithashtu shqetësuese, jo vetëm për shkak të numrit të madh të të infektuarve, por edhe sepse qytetarët nuk respektojnë masat e rekomanduara.

“Ata kanë një model për këtë: kryeministrin e tyre Andrej Plenkoviç. Ai nuk pranoi të shkonte në karantinë pasi takoi yllin e tenisit Novak Gjokoviç, i cili doli pozitiv pas një testi”, thekson Sueddeutsche Zeitung.

Rekomandime të diasporës nga Ballkani

Mediat austriake shkruajnë gjithashtu për situatën në rajon, veçanërisht pasi Vjena zyrtare vendosi të mos ndiqte rekomandimet e Komisionit Evropian për hapjen e kufijve për qytetarët e Serbisë dhe Malit të Zi, por të rekomandojë që qytetarët e saj të mos udhëtojnë në Ballkanin Perëndimor. Ministri austriak për Integrim theksoi se “530,000 njerëz në Austri kanë një familje dhe rrënjë në vendet e Ballkanit Perëndimor”, dhe kreu i diplomacisë vjeneze tha se tashmë ka raste “të importuara” nga ato vende.

“Vendet e Ballkanit Perëndimor duket se po humbasin me shpejtësi kontrollin e pandemisë që është përhapur me një ritëm më të shpejtë ditët e fundit. Numrat zyrtarë mbi të infektuarit rriten ndjeshëm, por është e vështirë të pasqyrohet shkalla e vërtetë e epidemisë: numri i rasteve të raportuara ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë”, shkruan Presse.

“Si të ishin liruar nga zinxhirët”

Tages Anzeiger i Zyrihut thekson se numri në rritje i infeksione në Evropën Juglindore është një rrezik për Zvicrën, dhe se Partia Popullore Zvicerane ka kërkuar futjen e një karantine të detyrueshme 14-ditore për të gjithë ata që vijnë nga ky rajon.

Kjo e përditshme shkruan se nuk është akoma e qartë se si do të reagojnë autoritetet zvicerane dhe thekson faktin se më shumë se një milion njerëz udhëtojnë nga Zvicra për në Evropën Juglindore çdo vit.

Nga ana tjetër, Neue Zuercher Zeitung deklaron se kontrolli pandemik në Evropën Juglindore deri vonë është konsideruar një histori suksesi, dhe “megjithë mungesën kronike të parave dhe stafit, sistemet shëndetësore në rajon nuk kanë arritur kufijtë e tyre.”

“Suksesi shpjegohet me ndërhyrjen e hershme dhe të vështirë të shtetit. “Sidomos midis qeverive në Serbi, Mal të Zi dhe Shqipëri, ku ndonjëherë ka pasur një mospërputhje të qartë midis përfitimeve epidemiologjike dhe kufizimeve të të drejtave dhe lirive civile,” thuhet në shkrim, duke shtuar se kritikët gjithashtu pranojnë se qeveritë arritën të parandalojnë më të keqen.

“Por nga ana tjetër, kishte pak apel për një ndjenjë të përgjegjësisë personale në trajtimin e virusit. Në përputhje me rrethanat, pak njerëz tani i përmbahen rekomandimeve të autoriteteve”, citoi ekspertët Neue Zuercher Zeitung të thoshin se masat nuk ishin skaduar, duke shtuar një deklaratë të profesorit të shkencave politike të Zagrebit, Nenad Zakosek: “Njerëzit duket se sikur janë liruar nga zinxhirët”.