Presidentja e Komisionit Europian e thotë hapur: Ky vend i Ballkanit ka avancuar më shumë në negociatat e pranimit në BE

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ditën e sotme ka vizituar Malin e Zi, ku është takuar me zyrtarët e lartë të këtij vendi.

Në një postim në rrjetet sociale, Von der Leyen e ka thënë hapur se Mali i Zi ëhstë vendi që ka avancuar më shumë në negociatat për pranimin në Bashkimin Europian, duke lënë pas Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi.

“Shumë i lumtur që jam sot në Podgoricë.

Mali i Zi është vendi më i avancuar në negociatat e pranimit në BE.

Le të vazhdojmë në këtë rrugë.

Ne ua kemi borxh të gjithë të rinjve që besojnë në të ardhmen tonë të përbashkët.

Një e ardhme evropiane”, shkruan Presidentja e KE.

Kujtojmë se Von der Leyen ishte ditën e djeshme në Shqipëri, ku u takua me kryeministrin Rama, teksa u shpreh se e ardhmja e Shqipërisë është në BE.