Kolonel Demiraj ka një mesazh për shqiptarët e RMV: Perkrahni koalicionin ASH-AAA, është ndërkombëtarisht i respektuar

Kolonel Dritan Demiraj njëri ndër ushtarakët më të njohur shqiptar, i njohur ndryshe edhe si Babai I forcave speciale moderne të ushtërisë shqiptare një ndër figurat më të respektuar në mbarë hapësirat shqiptare, sot në një postim në rrjetin e tij në facebook Ju ka bë thirje shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut që të përkrahet Koalicioni ASH dhe AAA duke e mbështetur Ziadin Selën, Arbën Taravarin.

Kolonel Demiraj ka vlerësuar se zgjedhjet e 15 Korrikut kanë një rëndësi të vecantë politike për bashkëpatriotët shqiptar dhe për të ardhmen e tyre.

Ai si Kolonel që ka shërbyer në shumë misione ndërkombëtare ushtarakë dhe paqëruajtese në kuadër të NATO-s dhe SHBA-vë e që numëron mbi 50 mediale si kolonek dhe ushtarak I lartë, ka vlerësuar se ky koalicion ka mbështetje të madhe edhe të faktorit ndërkombëtar si dhe te SHBA-ve.

Demiraj i cili ka raporte të ngushta profsionale, ushtarake dhe strategjike me SHBA, ka vlerësuar gjithashtu se diaspora shqiptare në SHBA po I ndjek me interesim të madh ngjarjet politike në Maqedonië e Veriut dhe se zgjedhjet e 15 korrikut përbëjne një moment të rëndësishëm që shqiptarët të bashkohen dhe të prkrahin alternativën më të mirë politike, sepse ka ardhur koha që sipas Demiraj shqiptarët të trajtohen të barabrtë, të keni kushte më të mira punësimi, jetese dhe të përfaqësohen më mirë dhe me dinjitet në qeverisjen e ardhshme.

Demiraj ka vlerësuar që Kryministrat e deritanishëm gjithmonë kanë shfrytëzuar elektoratin shqiptar, dhe ju ka bë thirje që shqiptarët të përkrahin ndryshimin dhe koalicionin Aleanca për Shiptarët dhe Alternativa të udhëheur nga Ziadin Sela dhe Afrim Gashi.

Kolonel Dritan Demiraj, në vitin 2017 ishte edhe Ministër I Brendshëm si ekspert në fushën e sigurisë, është Dokor Shkence në fushën e Marrëdhënieve ndërkombëtare për sigurinë dhe kundërterrorizmin.

Kolonel Dritan Demiraj është dekoruar me medaljet presidenciale “Nderi i Kombit”, “Mjeshtër i Madh”, “Medalja e Arte te Shqiponjes”, “Ushtaraku me i mire i 100 vjetorit te Pavaresise

Z. Dritan Demiraj eshte ushtaraku me i vleresuar nga nderkombetaret dhe me i dekoruar ne ushtri me mbi 50 medalje.