Djali në telashe, Thaçajt me mesazh për Kosovën: Faleminderit për solidaritetin, jo vizita për hir të shëndetit

Rasti “Thaçi” ka shënuar një risi, pasi për herë të parë në një zhvillim politik me efekt të fortë publik, ka reaguar një familje, e kjo është pikërisht ajo e presidentit të Kosovës.

Ajo i është drejtuar opinionit kosovar me një mesazh falenderues, ku ndër të tjera kujton se nuk mund të presë vizita për rastin, pasi rrezikohet shëndeti.

“Të nderuar familjarë, miq dhe bashkëkombës,

Ditët e fundit ka pasur interesim të jashtëzakonshëm të të afërmve të familjes, miqve dhe qytetarëve për të na vizituar në shtëpinë tonë në Burojë, në shenjë solidarizimi për momentet sfiduese nëpër të cilat po kalojmë.

Jemi thellësisht mirënjohës për interesimin tuaj dhe për solidarizimin me ne si familje. Mirëpo, për shkak të pandemisë e kemi të pamundur që t’ju presim në shtëpinë tonë sipas nderit, traditës së familjes dhe të popullit tonë.

Shëndeti juaj është shumë më i rëndësishëm se gjithçka tjetër!

Jemi falënderues përjetësisht për mbështetjen që keni treguar për më tepër se dy dekada për birin, babanë dhe vëllain tonë, presidentin Hashim Thaçi, i cili me gjithë qenien e tij ka punuar për lirinë, pavarësinë dhe shtetndërtimin e Kosovës.

Askush nuk mund ta rishkruajë historinë e Kosovës, e as ta zhbëjë sakrificën e shqiptarëve për liri, pavarësi dhe shtetndërtim.

Lavdi të gjithë dëshmorëve të kombit! Lavdi luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës!

Ju faleminderit nga zemra për mbështetjen e vazhdueshme.

Me respekt,

Familja Thaçi

Burojë”, thuhet në mesazhin e familjes së Hashim Thaçit.

Siç dihet tashmë, prej pak ditësh, kreut të shtetit të Kosovës është publikuar një aktakuzë nga Gjykata Speciale në Hagë.