Abdel Fattah El-Sisi urdhëroi ushtrinë egjiptiane që të përgatitej për ndërhyrjen kundër Turqisë

Abdel Fattah El-Sisi të Shtunën urdhëroi ushtrinë e tij që të përgatitej të kryente çdo mision brenda ose jashtë vendit, mes tensioneve për ndërhyrjen e Turqisë në Libinë fqinje, transmeton Gazeta Selam.

Ai paralajmëroi gjithashtu forcat besnike ndaj Qeverisë së Njohurisë Kombëtare (GNA) të njohur ndërkombëtarisht në Tripoli që të mos kalonin vijën e përparme aktuale drejt forcave të grushtit të shtetit të Khalifa Haftarit në lindje të vendit (LNA).

Mbështetja turke për GNA-në theu rrethimin 14-mujor të Tripolit nga forcat besnike të Haftarit, të mbështetur nga Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Franca.

El-Sisi të Shtunën vizitoi një bazë ajrore pranë kufirit perëndimor të Egjiptit me Libinë, 1200 kilometra të gjatë, ku TV shtetëror egjiptian tregoi Sisin duke shikuar avionë luftarakë dhe helikopterë, dhe duke kontrolluar gatishmërinë e qindra tankeve dhe automjeteve të blinduara afër kufijve të Libisë.

“Jini të gatshëm për të kryer ndonjë mision, këtu brenda kufijve tanë ose, nëse është e nevojshme, dhe përtej kufijve tanë,” u tha Sisi pilotëve ushtarakë egjiptianë dhe personelit të forcave speciale në bazë.

Në fillim të këtij muaji, Egjipti bëri thirrje për një armëpushim në Libi, si pjesë e një nisme të mbështetur edhe nga Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Franca dhe aleatët e tjerë të Haftarit.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe e mirëpritën planin, Turqia e hodhi poshtë atë si një përpjekje për të shpëtuar Haftarin pas humbjes së tij në fushën e betejës.

El-Sisi tha të Shtunën se Egjipti nuk dëshiron të ndërhyjë në Libi dhe kryesisht është në favor të një zgjidhjeje politike, por shtoi se “situata tani është e ndryshme”.

“Nëse disa njerëz mendojnë se mund të kalojnë vijën Sirte-Jufra, kjo është një linjë e kuqe për ne,” tha ai para një audiencë që përfshinte liderët fisnikë Libian.

Ai gjithashtu tha që Egjipti mund të sigurojë trajnime dhe armë fiseve libiane për të luftuar “milicitë terroriste”, një term që Sisi përdor për disa grupe të armatosura besnike të GNA-së.

Sidoqoftë, ai u bëri thirrje dy palëve ndërluftuese në Libi që të respektojnë vijën e parë dhe të kthehen në bisedime.

Turqia ka kryer disa trainime ushtarake detare dhe ajrore në brigjet e Libisë dhe Mesdheut muajt e fundit, duke treguar se është gati të përfshihet drejtpërdrejt në luftën ajrore, tokësore dhe detare në Libi.

Pas njoftimit për krijimin e bazave ushtarake turke në Libi, Puçisti Khalifa Haftar dhe aleatët e tij si Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe filluan të bëjnë panik.