Floket e gjate nuk jane dhurate: 6 sekrete qe floket tuaj te rriten si te cmendur

Lëngu Aloe Vera stimulon rritjen e flokëve dhe është i dobishëm për kujdesin e kokës.

1. Merrni disa gjethe aloe vera

2. Pritini çdo fletë në gjysmë dhe krijoni lëng sekretimi

3. Masazhoni me lëng rrënjët e flokëve tuaj. Duke përdorur këto lëvizje përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe siguroni absorbimin më të mirë.

4. Lini maskën në flokë për të paktën dy orë. Nëse dëshironi, mund ta lini tërë natën.

Përgatitja e maskës Panthenol

D-Panthenol është një vitaminë B5 sintetike, e cila, kur futet në lëkurë, shndërrohet në acidin pantotenik – një kimikat i njohur për normalizim e gjendjes së epidermës. Kjo vitaminë parandalon rënien e flokut

1. Lani flokët tuaj si zakonisht.

2. Aplikoni Panthenol (në shkumë ose formë xheli) për të pastruar flokët, duke u përqendruar tek rrënjët. Ju gjithashtu mund të aplikoni Panthenol përgjatë gjithë gjatësisë së flokëve.

3. Në fund i shpërlani me ujë të ftohtë.

Lani flokët me ujë të ftohtë

Përpiquni ta ktheni këtë në një zakon. Uji i ftohtë mbyll poret dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, e cila nga ana çon në rritje më të shpejtë të flokëve. Si një bonus shtesë, flokët tuaj do të jenë më shkëlqyese.

1. Lani flokët tuaj si zakonisht

2. Pasi të keni përdorur kondicioner apo maskë, lani flokët tuaj me ujë të ftohtë

Lani flokët me uthull molle

Larja e flokëve me uthull molle, duhet të bëhet disa herë në muaj që të jetë e mjaftueshme.

Uthulla aktivizon rrënjët e flokëve – një shërbim i domosdoshëm që do t’ju ndihmojë në shëndetin e flokut

1. Lani flokët

2. Përdorni uthull molle në vend të kondicionerit

Trajtimi i kokës me maskë veze

1. Merrni dy vezë me temperaturë të dhomës.

2. Ndani të bardhët dhe zbatojeni në rrënjët e flokëve tuaj

3. Për efekt të shtuar, mund të vëni një kapelë që të iu mbajë kokën të ngrohtë

Përdorimi i vajrave esencialë

Bajamet, livandot, rozmarinat, trumzat dhe vajra të tjerë, kanë një numër të madh të vitaminave dhe komponentëve bimorë.

1. Përzini vajrat e mësipërme dhe shtoni atyre një maskë të arrës së kokosit.

2. Aplikoni përzierjen në rrënjët e flokëve tuaj dhe prisni për 2-3 orë.

3. Për të larë një maskën përdorni një shampo të zakonshëm, apo një herë një shampo alkalinet për pastrim të thellë.

Shiko tv shqip live