Ukrainë, babai i viktimës shpërthen dy granata në gjykatë

Policia thotë se një person ka shpërthyer dy granata gjatë një gjykimi për vrasje në qytetin Nikopol në Ukrainë, duke vrarë veten dhe plagosur shtatë persona të tjerë.

Babai i një viktime kishte marrë dy granata në gjykatë dhe i ka detonuar ato, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, Hanna Strachevska, zëdhënse e Policisë Kombëtare për rajonin Dnipropetrovsk.

Ky person është vrarë dhe shtatë persona – përfshirë tre të pandehur, dy roje, një punëtor të gjykatës dhe një shikues- janë lënduar. Të lënduarit janë dërguar në spital për të marrë trajtim mjekësor, ka njoftuar Strachevska.

Të pandehurit janë duke u gjykuar për vrasjen e dy personave me pushkë në shkurt të vitit 2016, raporton REL.