Trondit botën oficeri i CIA-s nga shtrati i vdekjes: Unë e vrava Bob Marleyn!

Një oficer 79-vjeçar i CIA-s, Bill Oxley, ka bërë një seri të rrëfimeve mahnitëse që kur u pranua në Spitalin ‘Mercy’ në Maine të hënën, dhe tha se ai ka javë të tjera për të jetuar.

Ai pretendon se ai ka kryer 17 vrasje për qeverinë amerikane midis viteve 1974 dhe 1985, duke përfshirë edhe ikonën muzikore Bob Marley, shkruan JayReporters, transmeton Telegrafi.

Z. Oxley, i cili ka punuar për CIA-n për 29 vjet si një operativ me nivelet më të larta të sigurisë, thotë se ai shpesh është përdorur si sulmues nga organizata, për të vrarë individë që mund të përfaqësonin një kërcënim për qëllimet e agjencisë, si një snajper dhe stuhi, zoti Oxley gjithashtu ka përvojë të konsiderueshme me metodat më të pazakonta të torturimit ndaj të tjerëve si: helmet, eksplozivët, sulmet e shkaktuara nga zemra dhe kanceri.

Bill Oxley 79-vjeçar, oficier i CIA-s rrëfen se ka vrarë këngëtarin e famshëm Bob Marley 79-vjeçari pretendon se ai ka kryer vrasjet mes marsit 1974 dhe gushtit 1985, në një kohë kur thotë se CIA “ishte një ligj për veten”. Ai thotë se ishte pjesë e një qelize operative prej tre anëtarësh që kryenin vrasjet politike në të gjithë vendin dhe herë pas here në vende të huaja.

Shumica e viktimave të tyre ishin aktivistë politikë, gazetarë dhe udhëheqës të sindikatave, por gjithashtu rrëfen për vrasjen e disa shkencëtarëve, studiuesve mjekësorë, artistëve dhe muzikantëve, idetë dhe ndikimet e të cilëve “përbënin një kërcënim për interesat e Shteteve të Bashkuara”.

Ai pretendon se nuk kishte asnjë problem të kryente vrasjen e Bob Marleyt, duke u shprehur: “Isha patriot, besoja në CIA-n dhe nuk e vura në dyshim motivimin e agjencisë. Gjithmonë kam kuptuar se ndonjëherë duhet të bëhen sakrifica për të mirën më të madhe”.

Por z. Oxley rrëfen se Bob Marley mbetet unik në mesin e viktimave të tij, pasi ai ishte viktima e vetme që ai “ndjeu diçka”.

“Të tjerët ishin të vdekur. Bob Marley ishte Bob Marley. Unë nuk kam qenë tip që pëlqente meshkujt me flokë të gjata, por duhet të pranoj se muzika e Bobit më ka pëlqyer.”.

Ai pretendon të ketë “ndjenja të përziera” rreth vdekjes së Bob Marley. Nga njëra anë, Marley ishte “një njeri i mirë, një shpirt i bukur” me “dhurata të thella artistike” të cilët nuk e meritonin që jeta e tij të ndërpritej. Por, sipas zotit Oxley, Bob Marley po i vë në rrezik objektivat e CIA-s dhe kërcënonte ekzistencën e Shteteve të Bashkuara:

“Ai po arrinte të krijonte një revolucion që përdorte muzikën si një mjet më i fuqishëm sesa plumbat dhe bombat. Bob Marley në vitin 1976 ishte një kërcënim shumë serioz për ‘status quo’-në globale dhe për agjentët e fshehur të energjisë, duke zbatuar planin e tyre për një rend të ri botëror. Sa i përket agjencisë, Bob Marley ishte shumë i suksesshëm, shumë i njohur, shumë ndikues … Një Rastaman Jamaican i cili filloi të përdorte fondet dhe famën e tij për të mbështetur shkaqet në mbarë botën që ishin në konflikt të drejtpërdrejtë me CIA-n … Për të qenë i sinqertë ai nënshkroi urdhrin e tij të vdekjes. ”

“Nuk është se ne nuk e paralajmëronim atë. Ne dërguam disa njerëz për të xhiruar shtëpinë e tij në Kingston”, thotë zoti Oxley, duke iu referuar një nate xhirimi në rezidencën Marley që la këngëtarin me një krah dhe kraharor të plagosur. “Ne kishim një mesazh për të. Ne i impresiononim atij rëndësinë e situatës në të cilën ai e gjeti veten. Ai nuk dëgjoi”.

Si u vra Bob Marley nga CIA?

Dy ditë pasi Bob Marley u qëllua në krahun e majtë nga një prej tre personave të armatosur që u përplasën me këngëtarin dhe disa nga ekuipazhi i tij në shtëpinë e tij në Kingston, dhe pas një ndalese të shkurtër në spital, Bob Marley udhëtoi në kodrat mbrojtëse të Maleve të Kaltërta dhe kaloi kohë në pikën më të lartë në Xhamajka, duke u përgatitur për një koncert të ardhshëm. Sipas z. Oxley, ai përdori kredencialet e shtypit për të hyrë si Bob Marley. Ai u prezantua si një fotograf i famshëm që punonte për ‘New York Times’ dhe i dha Bob Marleyt një dhuratë.

“I dhashë atij një palë atlete ‘All Stars’, me një gozhdë 10 centimetërshe. Kur ai u përpoq të fuste këmbën drejt në atlete, bërtiti me të madhe. Kjo ishte ajo. Jeta e tij kishte mbaruar atje dhe pastaj gozhda në këpucë ishte e ndotur me viruse dhe baktere të kancerit. Nëse e ka tejshpuar lëkurën, e bëri atë”, tregonte më tej agjenti sekret i CIA-s.

“Kishte pasur një seri vrasjesh të profilit të lartë të figurave të kundër-kulturës në Shtetet e Bashkuara në fund të viteve gjashtëdhjetë, në fillim të viteve shtatëdhjetë. Deri në kohën kur Bob Marley erdhi koha, menduam me finesë se ishte rendi i ditës. Jo më shumë plumba dhe trurin e spërkatur”.

Z. Oxley thotë se ai mbajti kontakte të ngushta me Marleyn gjatë viteve të fundit të jetës së tij, duke siguruar që këshilla mjekësore që ai mori në Paris, Londër dhe Shtetet e Bashkuara “do të nxitonin vdekjen e tij në vend që ta shëronin”. Ai vdiq nga kanceri në maj të vitit 1981, dhe ishte vetëm 36 vjeç.

“Herën e fundit që e pashë Bobin para se të vdiste, ai kishte hequr rastat, dhe pesha e tij kishte rënë dukshëm”, thotë ai.

“Ai ishte shumë i tërhequr, tepër i vogël. Ai u pakësua para nesh. Kanceri kishte bërë punëne tij”. Dita kur vdiq në Miami ishte patjetër një nga momentet më të vështira të karrierës sime. U ndjeva keq e vërtetë. Për një kohë të gjatë unë nuk u ndjeva mirë me vdekjen e tij. Por përfundimisht kuptova se duhej bërë, për Amerikën”, përfundon rrëfimin e tij 79-vjeçari, Bill Oxley.