Statistika, analizë dhe parashikim: Real Madrid – Barcelona

Sot, të gjithë sytë e botës do të përqendrohen në ‘Santiago Bernabeo’. Për 90-të minuta bota ndalet pasi që miliona njerëz do të jenë nën ethet e kësaj ndeshje të madhe. Kampionët në fuqi, Real Madridi do të mirëpres Barcelonën në klasiken e futbollit spanjoll. Kjo është përballja e 175 mes tyre dhe cilësohet si sinonim i emocionit, spektaklit dhe golave.

Vendi: Madrid, Santiago Bernabeu
Koha: 23 Dhjetor (e shtune), 13:00

Lajmet rreth ekipeve

Real Madrid

Zinedine Zidane nuk ka ndonjë shqetësim të ri rreth lëndimeve të futbollistëve, ku Raphael Varane sërish do të rikthehet në fushën e blertë.

Casemiro dhe Sergio Ramos kthehen pas pezullimit, me Iscon dhe Gareth Balen që nuk dihet se kush do të startojë që nga minuta e parë e ndeshjes.

Cristiano Ronaldo do të jetë i aftë për të luajtur pasi u stërvit për disa kohë i ndarë nga bashkëlojtarët, me Los Blancos që nuk do e ndryshojnë formulën e suksesit.

Barcelona

Thomas Vermaelen do të vazhdojë të qëndrojë në qendër të vëmendjes për vizitorët dhe belgu nuk dihet nëse do të startojë.

Andres Iniesta ishte i shkëlqyeshëm kundër Deportivio la Corunas për herë të fundit dhe do të fillojë edhe një herë në mesfushë.

Sergi Roberto pritej të luajë para Nelson Semedos në të djathtë, me Paulinho që do të luajë para Andres Iniestas dhe Sergio Busquets.

Kush mund të jetë lojtari i ndeshjes?

A e dini se…?

Barcelona ka fituar 20 nga 23 ndeshjet e fundit (La Liga).

Barcelona ka shënuar të paktën dy gola në 21 nga 23 ndeshjet e fundit (La Liga).

Real Madrid ka shënuar si vendas të paktën dy gola në 20 nga 23 ndeshjet e fundit të tyre (La Liga).

Real Madridi si vendas është i pamposhtur në 30 nga 32 ndeshjet e fundit të tyre (La Liga).

Real Madridi nuk ka pësuar gol në pesë nga shtatë ndeshjet e fundit (La Liga).

Janë shënuar mbi dy gola në katër ndeshjet e fundit të Real Madridit (La Liga).

Real Madridi ka shënuar të paktën dy gola në katër ndeshjet e fundit kundër Barcelonës në të gjitha garat.

Reali ka 95 fitore kundrejt 92 sa ka Barcelona ndërsa në 49 raste janë ndarë të barabartë.

Madrilenët kanë shënuar 399 gola ndërsa katalunasit 384 sosh

Vlerësimi i lojtarëve deri në xhiron e 17 të La Ligës dhe formacionet e mundshme

 

Përparësitë e Realit

Kundërsulmet

Krijimi i rasteve pas një aksioni të stërgjatur

Krijimi lehtësisht i rasteve për shënim

Mbulimi i ekipit kundërshtar në çdo pjesë të fushës

Krijimi i rasteve përmes sulmeve direkte

Realizimi i golave përmes gjuajtjeve të lira

Dobësitë

Dështimi në kurthin e pozitës jashtë loje

Duelet ajrore

Shmangia e gabimeve individuale

Ndalja e sulmeve në krah

Ndalimi i kundërshtarëve në mesfushë nga krijimi i rasteve.

Reply