Shefi i policisë katalane nën hetim nga gjykata e Madridit.

Shefi katalanas i policisë, Josep Lluis Trapero, po paraqitet para një gjyqtari në Madrid, duke u dyshuar për një kryengritje kundër shtetit. Forca e tij “Mossos d’Esquadra” akuzohet se nuk ka mbrojtur policinë kombëtare të vendit spanjoll, nga protestuesit përpara referendumit të pavarësisë së 1 tetorit. Votimi katalanas të dielën e kaluar u shpall i paligjshëm sipas ligjit spanjoll.

Shefi Raul Romeva i çështjeve të jashtme katalonase thkeson: “Parlamenti do të diskutojë, parlamenti do të takohet”, “Çdo përpjekje që qeveria spanjolle ka përdorur për të penguar gjërat të ndodhin, ata janë demonstruar krejtësisht, tha ai në BBC në anglisht. Ka spekulime se sesioni do të përdoret për shpalljen e pavarësisë, bazuar në votimin e diskutueshëm të së dielës.

Të pandehurit akuzohen se nuk kanë ndihmuar Policinë Civile Guardia të trajtojë mijëra protestues pro pavarësisë jashtë Departamentit të Ekonomisë Katalonje në Barcelonë më 20 shtator. Së bashku me komandantin Trapero, një polic tjetër katalanas dhe dy aktivistë kryesorë të pavarësisë gjithashtu po merren në pyetje në Madrid. Gazeta drejtuese El Pais thotë se akuza kundër Mossos është e jashtëzakonshme në Spanjë.

Krimi i kryengritjes ka qenë në çdo kod penal të Spanjës që nga viti 1822 dhe mbart një burgim potencial deri në 15 vjet. Kjo përbën rebelim kundër vendimeve të shtetit ose forcave të sigurisë kombëtare.
Ashtu si në gusht, Mossos u lavdërua gjerësisht për të trajtuar me shpejtësi qelizën islamike që kreu sulmin terrorist të Barcelonës në atë muaj.

Qeveria rajonale katalane thotë se mund të deklarojë në mënyrë të njëanshme pavarësinë brenda disa ditësh. Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy do të kryesojë një takim të kabinetit për të diskutuar lëvizjet e ardhshme në ballafaqimin me Kataloninë. Organizatorët e votimit të së dielës vendosën pjesëmarrjen në 42%, me 2.2 milionë njerëz që morën pjesë. Ata thonë se 90% votuan për pavarësinë, por nuk kanë publikuar rezultatet përfundimtare. Ka pasur disa pretendime për parregullsi. Ka pasur dhunë në qendrat e votimit si policë, duke u përpjekur të zbatojnë një ndalim gjyqësor spanjoll për votimin, u përpoqën të kapnin kutitë e votimit dhe të shpërndanin votuesit.