Ish-milioneri që jetoi 20 vite në një ishull të vetmuar (FOTO)

Duket se fenomeni i Robinson Kruzosë i ka ndodhur një ish-milioneri , tashmë 73 vjeç i cili ka shpenzuar 20 vite të jetës së tij në një ishull të vetmuar.

Ai tregon se është i lumtur në këtë lloj jetese sepse të paktën kështu është larg sulmeve terroriste.

Ish-milioneri Davdi Glashen u zhvendos në një ishull të shkretë në veri-lindje të Australisë në maj të vitit 1997 pasi humbi pasurinë e tij në vitin 1987 në bursë.

Ish-pronari i minierave të arit dhe pronave, në kulmin e suksesit pati një pasuri prej 22 milionë dollarë dhe tani jeton në një barake druri në plazh me qenin e tij Polly.

I moshuari i cili ka një mjekër të gjatë, thotë se ndihet i sigurtë në ishull pavarësisht mungesës së elektricitetit apo faktit se shpesh ndodh që ndeshet me kafshë të egra.
“Këtu ka gjarpërinj, merimanga dhe krokodilë por është vend më i sigurtë se pjesët e tjera të botës që sulmohen nga terroristët,” thotë ai.

“E dua këtë vend sepse kam siguri këtu, pa marrë parasysh se sa i vjetër dhe sa i fortë je, ende dëshiron të shkosh në shtrat, duke e ditur se nuk do të sulmohesh. Unë dua të vdes këtu. Ky vend është parajsa imë në tokë”-shprehet 73 vjeçari.

Gjihashtu ai thotë se paraja është ajo që i bën njerëzit të sëmurë dhe prandaj jeton në një vend ku tashmë paratë nuk i duhen më sepse gjthcka ia ofron natyra. /albeu

 

Reply