Aksidentet e rënda ajrore – katër rastet kur nga shumë të vdekur, dikush mbijetoi (FOTO)

Sa herë kur ndodh ndonjë aksident ajror dhe ka ndonjë të mbijetuar, është momenti për të kujtuar edhe rastet e ngjashme të ndodhura më parë.

Një vajzë 4 vjeçare ruse ishte e vetmja e mbijetuar pas rrëzimit të një avioni me 7 persona në bord; të gjithë të tjerët të vdekur. Raste të tilla janë të shumta në histori.

Nga 28 vetë në atë aeroplan, ajo ishte e vetmja e mbijetuar

Më 26 janar 1972, kujdestarja 22 vjeçare e fluturimit Vesna Vuloviç ishte në bordin e fluturimit 367 të Jugosllavisë, kur avioni shpërtheu në mes të rrugës drejt Beogradit. Incidenti ndodhi në Çekosllovaki.

Nga 28 vetë në atë aeroplan, përcjell oranews.al, Vesna ishte e vetmja e mbijetuar, duke rënë nga 10,160 metra. Rënia e avionit dyshohet se ndodhi për shkak të një bombe të vendosur në bord. Vajza pati fraktura të shumta dhe qëndroi 27 ditë në koma, e pasuar nga 16 muaj qëndrim në spital.

Mbijetesa e mrekullueshme e vajzës hyri në Librin e rekordeve botërore Guiness për shkak të rënies më të gjatë pa pasoja fatale dhe pa parashutë.

“Njerëzit gjithmonë duan të ulen pranë meje në aeroplan”, tha ajo një herë.

Vesna më vonë u kthye për të punuar me kompaninë ajrore, duke marrë një punë në zyrë, edhe pse thuhet se ishte e etur të kthehej në ajër.

Tragjedia e hokejve rusë

Një aeroplan i Yak-42 që mbajti të gjithë skuadrën e ekipit të parë të klubit të hokejve të Lokomotiv Yaroslavl të Rusisë, u fut në minutën e fundit të fluturimit më 7 shtator 2013, duke vrarë menjëherë 43 persona. Megjithatë, lojtari i Lokomotiv Aleksandr Galimov dhe anëtari i ekuipazhit të fluturimit Aleksandr Sizov mbijetuan.

“Unë e kuptova se avioni po rrëzohej dhe se ne do të binim”, tha Aleksandër Sizov në një intervistë më pas.

Një nga tragjeditë më të mëdha të sportit rus, 7 shtatori është vendosur një datë bosh në ligat kombëtare të hokejit, duke mos planifikuar asnjë ndeshje në atë ditë.

Vajza mrekulli

Një vajzë parisiene 12 vjeçare, Bahia Bakari, e gjeti veten në ujë duke u kapur pas një pjese të rrënojave, ndërsa fluturimi i Yemenia Airway për në ishujt e Komoros me 153 njerëz në bord përfundoi në ujërat e Oqeanit Indian më 30 qershor 2009.

Bakari ishte kapur pas rrënojave për 10 orë, deri sa një peshkatar i rastësishëm e shpëtoi atë.

Përveç Kassim Bakari, 152 persona të tjerë në bordin e fluturimit vdiqën.

Historia e vajzës u bë mjaft e njohur për shkak edhe se nuk dinte të notonte duke e përshkruar si mrekulli.

“Është një mrekulli, është një betejë absolutisht e jashtëzakonshme për mbijetesë”, tha ministri i bashkëpunimit të Francës, Alain Joyandet.

Një i mbijetuar në familje

Ruben Van Assouw zuri titujt e mediave botërore pasi i mbijetoi një aksidenti në një avion të Afriqiyah Airways 330-200 afër kryeqytetit libian, Tripoli, më 12 maj 2010. Aksidenti vrau 103 persona, anëtarë të ekuipazhit dhe pasagjerët, duke përfshirë prindërit e djalit dhe vëllain e tij më të madh.

Djali 9-vjeçar ishte duke shkuar në shtëpi pas një udhëtimi në safari në Afrikën e Jugut, ku prindërit kishin festuar 12 vjetorin e tyre të martesës sipas një tradite të vjetër holandeze. I pavetëdijshëm dhe gjakderdhje, Ruben u gjet i varur midis mbeturinave.

“Unë jam shtrirë në një spital. Ka burra dhe gra. Unë nuk e di se si kam ardhur këtu, nuk di asgjë”, tha Ruben për gazetën De Telegraaf në atë kohë, ndërsa ai ishte ende duke u rikuperuar në spital nga thyerje të shumëfishtë këmbësh. Më vonë, djali u mor nga xhaxhai dhe halla e tij në Holandë.

Reply